احتمال کافی بودن یک دوز واکسنHPV

ویزیتال

12 آذر، 1398

بهداشت عمومی


احتمال کافی بودن یک دوز واکسنHPV

طبق یک مطالعه جدید، یک دوز واکسن ممکن است کافی باشد، یک دوز واکسن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) دارای اثر قابل مقایسه با دو یا سه دوز برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم است.

سرطان دهانه رحم یکی از 4 سرطان شایع بین زنان ایرانی بوده و علت اصلی این بیماری در 99 درصد موارد، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می باشد، از این رو بهترین روش پیشگیری از این بیماری واکسیناسیون به موقع می باشد.

در یک مطالعه گسترده بر روی 250 هزار زن واجد شرایط طرح ملی واکسیناسیون در کشور استرالیا، محققان نتایج طرح غربالگری خود را منتشر نموده اند، محققان دریافتند در زنانی که در سنین جوانی واکسینه شده اند، زمانی که بیشتر آنها هنوز در معرض نبودند، دریافت حتی یک دوز واکسن HPVاحتمال ابتلا به یک ضایعه پیش سرطانی که در غربالگری دهانه رحم قابل تشخیص است را کاهش می دهد. البته به گفته این گروه هنوز تا اثبات کامل این موضوع تعداد دفعات واکسیناسیون کاهش نخواهد یافت ولی در صورت اثبات کامل در کشورهایی که دچار کمبود منابع درمانی هستند مسیر پیشگیری این بیماری بسیار هموار میگردد.

در استرالیا ، واکسیناسیون HPV بطور معمول تحت برنامه ملی واکسیناسیون به دختران و پسران در اوایل دبیرستان در سن 12 تا 13 سالگی بصورت رایگان انجام می شود و تا 19 سالگی نیز از طریق پزشکان و کلینیک های محلی قابل دریافت است.

ویروس پاپیلومای انسانی و هرآنچه در مورد آن باید بدانید:

ویروس ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) گروهی از ویروس ها است که در سراسر جهان بسیار رایج است.

بیش از 100 نوع HPV وجود دارد که حداقل 14 مورد آن سرطان زا هستند.

HPV عمدتا از طریق تماس جنسی منتقل می شود و بیشتر افراد اندکی پس از شروع فعالیت جنسی به HPV آلوده می شوند.

سرطان دهانه رحم در اثر عفونت اکتسابی جنسی با انواع خاصی از HPV ایجاد می شود.
دو نوع HPV (16 و 18) باعث 70 درصد سرطانهای دهانه رحم و ضایعات پیش از سرطان دهانه رحم می شوند.

همچنین شواهدی وجود دارد که HPV را با سرطان های مقعد ، روده ، واژن ، آلت تناسلی و دهان پیوند مرتبط می کند.

سرطان دهانه رحم دومین سرطان شایع در زنان است که در مناطق کمتر توسعه یافته زندگی می کند و حدود 570،000 مورد جدید (1)در سال 2018 (84 درصد از موارد جدید در سراسر جهان) تخمین زده می شود.

در سال 2018 ، تقریبا 311000 زن در اثر سرطان دهانه رحم درگذشتند. بیش از 85 درصد از این مرگ و میرها در کشورهای کم درآمد و متوسط رخ می دهد.

کنترل جامع سرطان دهانه رحم شامل پیشگیری اولیه (واکسیناسیون علیه HPV) ، پیشگیری ثانویه (غربالگری و درمان ضایعات پیش سرطانی) ، پیشگیری سوم (تشخیص و درمان سرطان تهاجمی دهانه رحم) و مراقبت تسکین دهنده است.

مطالب مرتبط