ویروس کرونا و علایم آن

ویزیتال

04 مهر، 1399

بهداشت عمومی


ویروس کرونا و علایم آن

کووید-۱۹ که از ابتلا به یک نوع ویروس کرونا به نام SARS-Cov-2 ایجاد میشود، بیماری جدیدی است که هر روزه ابعاد متعددی از آن کشف می شود. این ابعاد متعدد شامل جنبه های مختلف بیماری از اثرات کوتاه مدت و بلند مدت تا تعداد اندام هایی که در فرد بیمار از این ویروس تاثیر می پذیرند، است. از جمله جنبه های مهمی که برای تشخیص و اقدام سریع علیه ویروس باید کاملا شناخته شده باشد، علائم این بیماری هستند؛ اما ویروس کرونا هر روز با علائم جدیدی خودنمایی میکند.

ویروس کرونا از پیدایش تا حال

ویروس ها موجودات ناآشنایی با بدن ما نیستند. در طول تکامل انسانها و بقیه موجودات زنده، بدن ما با ویروس های متعددی روبه رو شده است. بعضی از آنها بیماریزا بودند و بعضی دیگر نه تنها بیماری ایجاد نمی کردند بلکه به نحوی برای بدن انسان فایده نیز داشتند.

ویروس هایی که باعث بیماریهای متعدد میشدند، در طول این زمان توسط سیستم ایمنی دفع شده اند. بعضی از این ویروسها بعد از مدتی احتمالا جهش پیدا کرده اند و توانسته اند به طریقی سیستم دفاعی بدن ما را دور بزنند و دوباره در بدن انسانهای تکثیر یابند یا حتی باعث بیماری شوند. این بیماری ها ممکن است چیزهای سادهای مثل سرماخوردگی یا بیماریهای سختی مثل سرخک و فلج اطفال باشند که باعث مرگومیر و معلولیت بسیاری از انسانها میگردند.

ویروسها و سیستم ایمنی بدن

اکثر ویروسها توسط سیستم ایمنی بدن و داروهای ضدویروس از بین میرفتند. مگر اینکه بتوانند در بدن برخی از میزبانها به صورت مخفی و بدون ایجاد بیماری خود را سیستم ایمنی پنهان کنند.

به همین دلیل در طول تاریخ میلیاردها ویروس به وجود آمده اند که وارد بدن انسانها و دیگر حیوانات شدند و بیماری هم ایجاد نکردند. ما می توانیم ژن های این ویروسها را در DNA خودمان بیابیم. بیش از ۹۰ درصد DNA انسانی در همه انسان ها غیرفعال است و اگر به این بخش از DNA انسان ها نگاهی کنیم، خواهیم دید که این بخش قبرستانی از ژن های ویروس های مختلفی است که در طول قرن ها وارد بدن انسان شده و مانده ;اند و ژن آن ها به واسطه تولیدمثل انسان ها به نسل های بعد منتقل شده و مانده است. انگار که نه خود ویروس بلکه این ژن ها هستند که باید بمانند!

علائم ویروس کرونا

ویروس کرونا مشخصا یک بیماری جدید است. درست است که با توجه به مشخصات آن، ویروس کرونا رابطه نزدیکی با ویروس سارس و ویروس مرس دارد و به همین دلیل هم در برخی از علائم با آن ها مشترک است، اما ویروس کرونا متفاوت از این دو رفتار می کند و ازاین روی می تواند باعث درگیری بخش های بسیار مختلف بدن و ایجاد علائم متنوعی شود.

در روزهای ابتدایی تصور می شد ویروس کرونا صرفا یک بیماری تنفسی است. علائم آن هم چندان شناخته شده نبود و تنها تب، سرفه و تنگی نفس از علائم آن محسوب می شدند.

وقتی تعداد مبتلایان به سرعت بالایی زیاد شد، تنوع علائم هم بیشتر شدند. درد بدن و ماهیچه ها، خستگی مفرط، سوزش گلو، تب و لرز و آبریزش بینی هم به علائم آن اضافه شدند. علائمی که بیش از هر چیزی ویروس کرونا را شبیه انواع بیماری های ویروس‌های آنفولانزا می کرد.

بعد ها پزشکان متوجه شدند که ویروس کرونا می تواند سیستم عصبی و گوارشی انسان ها را نیز درگیر کند؛ زیرا با مواردی روبه رو می شدند که در آن بیمار دچار اسهال، حالت تهوع و استفراغ می شد.

از سوی دیگر درگیری ویروس کرونا با سیستم عصبی باعث می شود فرد بیمار به صورت موقت حس بویایی و چشایی خود را از دست بدهد.

ویروس کرونا یک بیماری قلبی عروقی

بعدها گزارش هایی منتشر شد و این مسئله را مطرح می کرد کووید-۱۹ یک بیماری قلبی عروقی است؛ زیرا این ویروس به سلول های پوششی رگ ها حمله می کند و با ایجاد اختلال در این سلول ها باعث تحریک شدید سیستم ایمنی و بدتر از آن باعث ایجاد لخته های خونی می شود که در نهایت به آمبولی اندام های بدن، بخشی هایی از ریه ، سکته قلبی و سکته مغزی منجر می گردد.

اخیرا گزارش های جدیدی از مبتلایان به ویروس کرونا منتشر شده است که خبر از علائم جدید می دهد. در برخی از این مبتلایانی که بین ۲۰ تا ۳۰ سال دارند، حتی علائم شایعی مثل تب هم دیده نشده است.

علامت جدید دیگر ویروس کرونا سردرد است. در برخی از بیماران این سردرد مثل سردردهای میگرنی، شدید و ناتوان کننده است، به قدری که بیمار از شدت درد حتی نمی تواند حرف بزند. نکته جالب تر این است که این سردردها لزوما با مسکن هایی مثل استامینوفن قابل کنترل هم نیستند.

احتمال می رود این سردردها ناشی از التهاب رگ های مغز یا حتی خود نورون .

لیست علایم ویروس کرونا

در حال حاضر در وب سایت مرکز کنترل بیماری های آمریکا (CDC) این علائم به عنوان علائم بیماری ویروس کرونا نوشته شده اند:

 • تب و لرز
 • سرفه
 • تنگی نفس و سختی در تنفس
 • درد بدن و ماهیچه‌ها
 • سردرد
 • از دست رفتن حس بویایی و چشایی
 • سوزش گلو
 • آبریزش و گرفتگی بینی
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال

همچنین در سایت مرکز کنترل بیماری های آمریکا این مطلب آمده است که درصورتی که هر یک از علائم زیر را داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید:

 • مشکل در تنفس
 • درد و فشار در قفسه سینه
 • حسی از سرگشتگی و گیجی
 • عدم‌توانایی برای بیدار شدن از خواب یا بیدار ماندن
 • چهره و لب‌هایی که رنگ متمایل به آبی دارند

حتما متذکر شویم که هیچ کدام از این علائم فقط مختص ویروس کرونا نیستند. سرماخوردگی، آنفولانزا، حساسیت، مسمومیت و بسیاری چیزهای دیگر نیز می تواند هر یک از این علائم را ایجاد کند. به همین دلیل هم تنها روش قطعی تشخیص ابتلا، آزمایش RT-PCR برای ویروس کرونا است که البته دقت همین آزمایش هم بستگی به عمق نمونه گیری و البته خود آزمایشگاه و فرآیند آزمایش دارد.

منابع:

https://tejaratnews.com/

https://www.who.int

https://www.bbc.com

مطالب مرتبط